ETKİNLİK BİLGİSİ:

Yaprak Zihnioğlu ile Tai Chi Chuan

Yaprak Zihnioğlu ile Tai Chi Chuan dersleri her Cumartesi ve Çarşamba günleri Kızıltoprak ve Mecidiyeköy merkezlerimizde devam ediyor.

___________________

Bağdat Caddesi – Kızıltoprak

Hafta Sonu Sınıfı: Her Cumartesi / 13.00 – 14.00

Bağdat Caddesi Nazlı Apt. No: 78/11 Kızıltoprak / Kadıköy
(Florence Nightingale karşısı, Finansbank üstü) 
Lokasyon: http://bit.ly/2zG933G

___________________

Mecidiyeköy (Go ve Strateji Derneği)

Hafta içi sınıfı: Her Çarşamba: 19.00 – 20.00

Büyükdere Cad. Garaj Sok. Andsoy Apt. No:4/8 K:4 Fulya Mahallesi / Şişli
Lokasyon: http://bit.ly/2AxW2JM

______________________________________

Tai Chi Chuan

Original Yang Style

 

İÇİNİZDEKİ ENERJİYİ TAİ CHİ İLE HAREKETE GEÇİRİN!

Her geçen gün artan şehirleşmenin ve teknolojik kirlenmenin bir sonucu olarak, gürültücü şehir hayatı içerisinde aşırı stresle boğuşan insanların, rahatlama yöntemleri konusunda yeni bir alternatifi var: Tai Chi Chuan kursları…

Tai Chi Chuan çalışmaları yumuşak, yavaş ve akıcı hareketlerden oluşuyor.  Tai Chi Chuan sanatı, kaba güce değil, kudrete ve enerjinin bedende serbestçe dolaşımına ağırlık verir. Üç bölümden oluşan, Ana Form olarak adlandırılan hareketler özenle ve kurallara göre yapılır. Tai Chi Chuan - Original Yang Style çalışmaları, üç bölümlük Form’un öğrenilmesi ile başlar ve Yi-Kong, Chi-Kong ve Taocu 24 Hareket, Yin-Yang Formu, İten Eller (Tui Shou), Kılıç Formu, Fighting Form, Chi Form, Dao Formu gibi çalışmalarla geliştirilir. 

Tai Chi Chuan aynı zamanda bir öz-savunma sanatıdır (marshal arts). Üç bölümlük ve 108 hareketten oluşan Form öz-savunma melekesini geliştirir.

Tai Chi ve Chi-Kong çalışmaları geleneksel Çin tıbbındaki yaşam enerjisi olarak bilinen “chi”nin dengeli ve düzenli bir biçimde bedende akmasını sağlayan uygulamalardır. Chi-Kong belirli fiziksel duruşlar, beden hareketleri ve nefes tekniklerini kullanarak bedenin enerji dengesini düzenler.  Chi-Kong çalışmaları kişinin enerjisini artırmayı, zihni sakinleştirmeyi, bedeni pozitif  “chi” ya da “yaşam enerjisi’ ile doldurmayı hedefler. 

Tai Chi’nin Yararları

Tai Chi’nin insanın ruh-zihin-beden bütünlüğü üzerine olan faydaları kanıtlanmıştır.

  • Tai Chi günlük yaşamın getirdiği bedensel ve ruhsal sorunlarla, hastalıklarla, stresle ve yaşlanmanın etkileriyle vb. baş etmenin yolunu öğretir.
  • Bedenimizi ve ruhumuzu yaşamsal enerji (Chi) ile besler. 
  • Ağır ve kesin hareketler çok güçlü bir fizik kondisyon geliştirmemizi sağlar. 
  • Zihni dinlendirir. Dikkat verme ve yoğunlaştırma yeteneğini arttırır. Merkezi sinir sisteminin çalışmasını iyileştirir.
  • Hareketlerde koordinasyon ve denge geliştirir. Çeşitli duruş bozukluklarını düzeltir. Karın solunumu kazandırarak soluma kapasitesini arttırır.
  • Kas, bağ ve tendonları gevşeterek esnetir. Kan dolaşımını uyarır, düzenler. Kalbin çalışmasını iyileştirir. Sindirimi canlandırır. Çeşitli dolaşım sistemi düzensizliklerini ortadan kaldırır. Hipertansiyon, kolesterol, stres vb rahatsızlıkları izale eder.

Eğitmen: Yaprak Zihnioğlu

Yaprak Zihnioğlu, 2002’de Fransa-Vincennes’de Cercle Tissier dojosunda Prof. Alex Chénière ile Tai Chi Chuan – Original Yang Style öğrenimine başladı.

2010’dan itibaren Tai Chi Chuan dersleri verdi. Mart 2012’de Alex Chénière’in asistanı oldu. Nisan 2012’de Yang Ailesinin altıncı kuşak temsilcisi Üstad Chu King Hung’un doğrudan öğrencisi oldu.

Yaprak Zihnioğlu, Tai Chi Chuan – Original Yang Style eğitimini/formasyonunu Fransa’da Alex Chénière’in kolektif kurslarına, stajlarına ve özel derslerine katılarak sürdürüyor.

İtalya-Sardunya-Olbia’da Üstad Chu’dan aldığı özel dersler ve girdiği sınavlarının yanı sıra ITCCA’in her yaz Fransa-Chamonix’de düzenlediği uluslararası stajlara katılarak Tai Chi eğitimine devam ediyor.

Yaprak Zihnioğlu, 2012’de Türkiye Wushu Federasyonu’nun 1. Kademe Yardımcı Antrenörü  ve 1. Duan diplomalarını almıştır.  

Linkler:

www.taichimavi.com

www.lhommedejade.com

www.itcca.org

www.wuxingyao.fr

____________

Katılmak isteyen dostlarımızın rezervasyon yaptırmalarını rica ederiz.

Aylık (4 ders) Katılım Bedeli: 160 TL

Bağdat Caddesi – Kızıltoprak

0216 550 9910

info@tuvasanat.com

Bağdat Caddesi Nazlı Apt. No: 78/11 Kızıltoprak / Kadıköy

(Florence Nightingale karşısı, Finansbank üstü) - Lokasyon

____________

BİLGİ ve REZERVASYON