ETKİNLİK BİLGİSİ:

Evren Gönenç ile Aile Psikodraması

Psikolog Evren Gönenç ile ”Aile Psikodraması” 10 Haziran Pazar / 12.00 – 17.00 saatleri arasında Tuva Sanat – Taksim’de.

Aile Psikodrama tekniği nedir?

1990’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkmış olan bu teknik, ailenin kuşaklar boyunca, birbirine görünmez bağlarla bağlı olduğu anlayışına dayanmaktadır. Sistemin kurucusu Bert Hellinger aynı zamanda bir pedagog ve psikoterapisttir. 

Çalışmanın faydaları nelerdir?

Hayata, ailemizden ve atalarımızdan getirdiğimiz genetik ve ruhsal bir mirasla geliriz. Sürekli tekrarlayan parasızlık, iflas, borç, ilişki kuramama, boşanma, aldatma, aldatılma, depresyon, fiziksel hastalıklar vb. sorunlarımızın temelinde bu ruhsal miras nedeniyle üstlendiğimiz rol olabilir. “Dede turşu yemiş, torunun dişi kamaşmıs” atasözü, tam da bu durumu anlatır. Bu süreçte aynı zamanda bize ait olmayan, aile büyüklerimizden aldığımız yükleri de onlara teslim ederiz. Kendi içinde organik bir yapıya sahip olan bu sistem, bugüne kadar tasarlanmış en derin ve güçlü tekniklerden biridir.

Çalışmanın ana hedefi kendi hayatımızda ve ailede yaşanan tıkanıklıklara, blokajlara ilişkin gerçekle yüzleşmek ve fazladan üstlendiğimiz yüklerden özgürleşmek, aile fertleri arasında kabullenme, saygı ve sevginin akışına yeniden olanak sağlamaktır. 

Geçmiş nesillerden gelen ruhsal mirasımız ne şekilde oluşur?

Aile içinde veya dışında birine yapılmış bir haksızlık, ölü doğan çocuklar, kürtajlar, evlatlık verilenler, cinayetler, erken ölümler, önemli hastalıklar, erken dönemde anneden kesinti, zorunlu göçler gibi geçmişte yaşanmış bu sorunlar sonra gelen nesillerde bir aile üyesinde depresif ruh hali, bağımlılıklar (alkol gibi) panik halleri, fobiler, izah edilemeyen korkular, yeme bozuklukları, uzun süren yas halleri, kronik yorgunluk, ilişkilerde yaşanan zorluklar, öfke, gibi yaşamın akışını engelleyen ve kökü ailedeki saklı dinamikte gizli bir kaynağı gösteriyor olabilir.

Çalışma nasıl uygulanır?

Bir grup katılımcı, bir daire şeklinde otururlar. Danışman, danışandan katılımcılar arasından aile üyelerini temsil edecek temsilciler seçmesini ister. Danışan bu temsilcileri alana yerleştirir. Temsilciler kendilerini serbestçe alana bırakırlar ve söz konusu aile üyelerinin dinamik ilişkilerine ulaşır, duygularını deneyimlerler. Aile üyelerini temsil eden ve danışanı daha önce görmemiş bu temsilciler o kişinin duyguları ile hisseder ve bunları ifade ederler. Dizim sırasında 2 eylem vardır; birincisi aileyi etkileyen saklı kalmış dinamiğin ortaya çıkarılması eylemidir. İkincisi ise iyileştiren hareket ve sözlerin aileyi çözüme ve yeni bir dengeye kavuşturması eylemidir. Sevgi ancak bu şekilde yeniden akmaya başlar. Sistem (Aile) dizimlerinde hem danışan (sorunu dile getiren) hem de temsilciler alandadır ve aktiftir. Temsilcilerin pasif olması söz konusu değildir. Dolayısıyla her aile diziminde, hem danışan (sorunu dile getiren) hem de temsilciler alandadır ve aktiftir. 

Dikkat çekici bir nokta: Evren Gönenç’in çalışmalarında, dizimine baktırmak isteyen kişinin konusu ve niyeti, sadece danışan olarak gelen kişi ve uzman tarafından biliniyor. Grup çalışmasındaki diğer kişiler/temsilciler, konuyu bilmiyorlar. Böylece temsilciler, kendi zihinlerinden ve egolarından bağımsız olarak, rahatlıkla ve kolaylıkla alandaki enerjiye odaklanabiliyorlar. Gizlilik konusuna özellikle özen gösteren danışanlar için, kendilerini rahat hissedecekleri bir alanda aile dizimi açılıyor.

Moderatör: Evren Gönenç 

1977’de İstanbul’da doğdum. Koç Özel Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazandım, Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım. Üniversitede psikolog ve araştırma görevlisi olarak çalıştım. Yurtdışında çeşitli enerji terapileri ve meditasyon eğitimlerine katıldım. Türkiye’de ilk defa, psikoloji bilimini çeşitli uluslararası enerji terapi sistemleri ve kuantum teknikleriyle birleştirerek bireysel seanslarımı gerçekleştiriyorum, çeşitli grup çalışmaları kamplar düzenliyorum.

Eğitim ve Sertifikalar

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Yüksek Lisans

Matrix Energetics® – Quantum Sistemi uygulayıcısı, Eğitmen: Richard Bartlett ve Melissa Joy

Access the Bars® eğitmeni & terapisti / uygulayıcısı, Kurucular: Gary Douglas ve Dr. Dain Heer

Theta Healing® terapisti / uygulayıcısı, Kurucular: Vianna Stibal

Aile dizimi terapisti

Zen Way of Counseling®, Eğitmen: Svagito Liebermeister

Reiki Master, Eğitmen: Marla Kaya

EFT (Emotional Freedom Techniques®) eğitmeni ve terapisti

NLP Practitioner

www.evrengonenc.com.tr

___________

Kontenjan sınırı vardır. Katılmak isteyen dostlarımızın rezervasyon yaptırmalarını rica ederiz.

Kendi Aile alanına çalışma ücreti: 400 TL

Temsilci ücreti: 50 TL

Detaylı bilgi ve Rezervasyon:

Tuva Sanat - Taksim

0532 485 9862

info@tuvasanat.com

Atıf Yılmaz Caddesi No: 16-3 Beyoğlu/İstanbul