ETKİNLİK BİLGİSİ:

Dans ile Öz’e Yolculuk

(İçsel çalışmanın -> Bedene yansıması)

Dilruba Saatçi ile ”Dans ile Öz’e Yolculuk” 27 Ocak Cumartesi / 11.00 – 16.00 saatleri arasında Tuva Sanat – Taksim‘de.

 

_______________

Ruhunu öz-gürleştirdiğin an dans etmeye başlarsın.

Bunun için bir başkası olma çabasından vazgeçmen gerekecek.

İşte o zaman özün gürleşecek. / Dilruba Saatçi

 

Dans ile Öz’e Yolculuk Atölyesinin Farkı

Isınma çalışmalarından koreografi ye kadar uzanan çalışmada katılımcılar içsel bir yolculuğa çıkarlar. Beden ve içsel çalışma ilişkisi katılımcıların kendilerine dürüst olma imkânını tanır ve harekete geçerek içselleştirme fırsatını doğurur.


Yargı sistemi (ayıplar, günahlar, yetersizlik düşünceleri, estetik kaygılar, geçmişte ve gelecekte yaşamak vs.) ortadan kalktığında, beden özgürleşir, kendi ifade şekline kavuşur. Bilgi, kendine olan inanç, kalıpsız düşünceler ve kararlılık, hareketlerimizi netleştirir, güçlü, esnek ve dengede olmamızı sağlar. Bedenimiz bizi değil, biz bedenimizi yönetmeye başlarız.

Konu Başlıklarımız

Denge, Dişil -Eril Enerji Kullanımı, Anda Kalmak, Mental Güç, Bağ, Güven, Esneklik, Ritim, Kararlılık, Bilgi, Liderlik, İfade.

Hareket & Etkileşim

‘İnsan kendini insanda tanır’ der Goethe. Amacımız, birlikte özün gücüne ulaşmak.

Bir bütünün parçasıyız. Birlik ve etkileşim bilince sahip olan insan iletişimini güçlendirir. Düşüncelerinin ve bundan kaynaklanan hareketlerinin karşısındaki insanın reaksiyonunu oluşturduğunun farkında olan insan, hayatının sorumluluğunu almasına kapı açar. Sorumluluk ise ‘’kurban’’ psikolojisinden uzaklaştırır, hayatına yön veren gücün kendi içinde olduğunu görmeye başlar ve hangi yoldan gideceğine dair, bilinçli karar verme aşamasına gelir.

Virüs gibi yaygın olan ‘’Önemsenme Savaşı’’ kişiyi her zaman yenik düşürmektedir.

Yargısız ‘’İşte bu benim!’’, diyebildiği an, cesaret korkunun yerini alır ve insanın temel ihtiyacının en doruk noktası olan potansiyeli ile yüzleşir ve ‘yaşamaya’ başlar. Hür, bağımsız.

KARANLIKTA GÖREN İNSAN

Çoğu insan karanlıktan değil, ışıktan korkmaktadır. Bazen karanlığın içinde var olmak gerekir kendimizi keşfedebilmemiz için. Karanlığın içindeki belirsizlikte insan belirir; tüm varoluşu ile…

Öğrendiklerimizden;

• Sınırlarımızla yüzleşme ve genişletme olanağını keşfediyoruz.
• Kendimizi olduğumuz gibi kabule geçiyor, ‘Yargı’yı ortadan kaldırıyor, sadece var olduğumuz için değerli olduğumuzu öğreniyoruz.
• Bastırdığımız duyguların farkına varıyor, ortaya çıkan duyguları ciddiye alınmasını sağlıyoruz.
• Tüm hareketlerimizin etki – tepki ilişkisini görüyoruz.
• Beden- Düşünce ilişkisinin farkına varıyor, harekete geçmenin güç kaynağını öğreniyoruz.

 

Esnek bir vücut, kendine gösterdiğin toleransın eseridir.

*Dans ile Öz’e Yolculuk, Dilruba Saatçi tarafından geliştirilmiş bir konsepttir.

 

DİLRUBA SAATÇİ

Berlin Teknik Üniversitesi’nde Felsefe ve Psikoloji Bölümü’nde bir süre eğitim alıp, yanı sıra Müzik Okulu’ndan 1992 yılında mezun olan Saatçi, Viyana da Müzik ve Görsel Sanatlar Yüksekokulu Müzikal Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. 2003 yılında Coaching Company Berlin Film ve Televizyon Oyunculuğu Okulu’nu bitirdi. Almanya ve Avusturya’da bir taraftan birçok tiyatroda Oyuncu, Koreograf ve Eğitmen olarak görev alırken bir taraftan da birçok tiyatro eseri ve müzikal yazıp sahneledi.

2004 yılında ‘’Fikriye ve Latife, Mustafa Kemal’i Sevdim” adlı eserini yazdı. Büyük dikkat çeken eser, İstanbul’da hem de yurt genelinde sergilenmekte ve 12. Yılına girmektedir. .“ VIII. Lions Tiyatro Ödülleri ”kapsamında “Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülü ”ne layık görüldü.
Saatçi 2007’de “Grup Opal” adında tiyatro topluluğunu ve “Tiyatro Maan”ı kurdu.

Mart 2010 da Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından ‘’Yılın Önder Kadını’’ ödülünü aldı.

AHAB – Akademisinden “Personal Coach” sertifikasını aldıktan ve 2012 de Berlin Psikoloji Tor Akademisi’nde stajını tamamladıktan sonra, eğitmen olarak çalışmaya devam etti.

Beyonce gibi bir çok ünlünün duayen şan hocası David Lee Brewer ile sahne koçu olarak beraber çalışmaya başladı.

Öncü kişiliği ve her yönüyle cesareti ile tanınan sanatçı 2012′ de Almanya’nın en büyük erkek hapishanesinde koreograf ve eğitmen olarak çalıştı.

Ağustos 2014 Zurich University of the Arts da MA- Projesi için Extern Expert olarak görevini üstlendi.

İstanbul da dans eğitmeni, yazar ve oyuncu olarak projelerine devam etmekte olan Dilruba, ‘Özdeki Güç’ adı altında geliştirdiği özel konsept çalışmasını İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Pantomim Sanat Dalı Atölyelerinde sunmaktadır.

Dans- Farkındalık ve Özgüven eğitmeni olarak farklı kurumlarda workshoplar vermekte ve çeşitli projelere konseptlerler hazırlamaktadır.

http://dilrubasaatci.blogspot.com.tr/

https://www.youtube.com/watch?v=XNadnRkszuQ&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=TDrXCuQ_rN4&feature=youtu.be

___________________

Katılımcıların, dans çalışması için uygun ve rahat kıyafetler giymeleri önerilir.

Kontenjan sınırı vardır. Katılmak isteyen dostlarımızın rezervasyon yaptırmalarını rica ederiz.

Katılım Bedeli: 235 TL

___________________