ETKİNLİK BİLGİSİ:

Sema Çeker ile Masal Akşamı

Bir Anadolu Masalı

 

Sema Çeker ile Masal Akşamı – Bir Anadolu Masalı 26 Kasım Pazar 19.00 – 21.30 saatleri arasında Tuva Sanat – Bağdat Caddesi‘nde.

En son ne zaman masal dinledin? En son ne zaman masal anlattın? En son ne zaman hayaller aleminde kanatlara ihtiyaç duymadan özgürce gezindin? Eğer içinde bir yerlerde bir his seni masallara çekiyorsa o zaman masal gecelerimize bekleriz. Haydi, anlatacağım masal bizi Masaldaş yapsın. Hem gecenin sonunda masallarla ilgili söyleşebiliriz, hatta eğer benimde anlatacak masalım var dersen mutlulukla sahneyi sana bırakırız. 

İstanbul’un karmaşasından sıyrılıp biraz mola vermek, köklerimizden beslenip yeniden bir olmak için, masalların binlerce yıllık kadim rehberliğiyle masallar diyarına gidiyoruz.

Sözlü kültür mirası masallarımıza kulak verirken, masal kahramanıyla birlikte kendi iç dünyamıza yolculuğa çıkmaya niyet ediyoruz.

Sema Çeker Kimdir:

2002-2004 yılları arasında öğrenci olduğu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde katıldığı Tiyatro topluluğu ile amatör tiyatro çalışmalarına başladı. 2007-2008 yıllarında Muammer Karaca Tiyatrosunda Tiyatro ve Oyunculuk dersleri aldıktan sonra özel tiyatrolarda çalışmaya başladı. 2014 yılında oyunculuk kariyerini İBB  Gösteri Sanatları Atölyesi bünyesine dahil olarak sürdürmeye devam etti. Geleneksel tiyatro alanına yönelimi burada başladı ve kısa süre sonra masallar ve anlatıcılık üzerine yoğunlaşmaya başladı.  Bu alanda  araştırmalarını devam ettirirken çeşitli atölye çalışmalarına katılarak kendini geliştirmeye devam etti.  Jüdith Malika Liberman’ın bir yıl tüm atölye çalışmalarına,  Seiba Anlatıcılık Okulu’nda atölye çalışmalarına, yurt dışından gelen Ashley Ramsen, Geeta Ramanujam gibi anlatıcıların atölye çalışmalarına katıldı. Anadolu’da yerel anlatıcıları gözlemledi. 2017 yılının başından bugüne çeşitli mekanlarda onlarca masal anlattı. 5. Türkiye-Kore Edebiyat Sempozyumu’nda Anadolu’da Sözlü Kültür ve Masallar başlığı altındaki tebliğini sundu. Mardin Masalcılar Buluşması festivalinde anlatıcı olarak yer aldı. Şu anda Gösteri Sanatları Atölyesinde masallar üzerine araştırma yapmaya, çeşitli mekanlarda masal anlatmaya ve atölye çalışmaları düzenlemeye devam ediyor. Bunun yanında Haliç Üniversitesi’nde Tiyatro Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi. Ve en önemlisi de masallara aşık.  

_____________

Katılım Bedeli: 

Öğrenci: 20 TL

Tam: 25 TL

Detaylı Bilgi ve Rezervasyon