G.I. Gurdjieff’in Dördüncü Yol Öğretisine bağlı Felsefe ve Psikoloji Seminerleri (3.Dönem) her Perşembe saat 20:00′da Tuva Sanat Merkezi’nde.

11 Eylül Seminer Konusu: Anda ‘Olmak’

 

KENDİNİ HATIRLAMAK VE ŞİMDİ’DE YAŞAMAK

İnsan, gündüz rüyası olarak tanımlanan bir tür uyku halinde yaşayan, bütünlüğü ve iradesi olmayan, sadece dış uyarıcılara tepki veren bir makinedir. Ancak, Gurdjieff’e göre, mekanikliğin duvarlarında zayıf bir bölge bulunur: İnsanın, Kendini hatırlamadığı ve Şimdi’de yaşayamadığı, ama çaba harcarsa bunları yavaş yavaş yapabileceği. Şimdi’de yaşamak, ancak kendini hatırlayan, kendi makinesini tam olarak kontrol edebilen ve tüm potansiyelini gerçekleştirmiş bir insan için mümkündür.

Dördüncü Yol Nedir? 

Dördüncü Yol, insanın tüm potansiyeli ile var olup, mucizevi olana ulaşmasının yolunu gösteren bir öğretidir. Bu öğreti ilizyonlarla dolu uyku halindeki insanı, kendi gerçekliğine taşımayı amaçlar. “Akıllı Adam”ın yolu olarak da bilinen Dördüncü Yol’u geleneksel yollardan ayıran en belirgin özelliği, insanın hayatındaki mevcut yaşam koşullarından başlaması ve hedefe uzanan net ve detaylı bir yol haritası sunmasıdır. Bu yolun bir başka özelliği de, fikirleri pratiğe geçirmek sureti ile kişinin bilinç seviyesini geliştirmesidir.

Dördüncü Yol fikirlerini öğrenmeye başlamadan önce, insanın temel konularda sahip olduğu yanılsamaları görüp, gerçeğe ulaşması gerekmektedir. Bu özelliği nedeniyle Dördüncü Yol Öğretisi, ilk aşamada yeni bir şey öğretmekten çok, eski ve hatalı bilgileri ortadan kaldırmayı hedefler.

Seminer Eğitmenleri

Seminerlerimiz, 2000′li yılların başından beri Dördüncü Yol Öğretisi üzerine çalışma yapan, Reyhan Çetin ve Umut Ölçer’in tarafından yapılacaktır. Reyhan ve Umut hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki sayfalardan ulaşabilirsiniz.

Reyhan Çetin

Umut Ölçer

Dördüncü Yol Tarihçesi

Dördüncü Yol, 19. yüzyılın son çeyreğinde, Rus İmparatorluğu’na bağlı Gümrü (Alexandropol) şehrinde doğan George Ivanovich Gurdjieff tarafından, 1920′li yıllarda Batı’ya taşınmıştır. Kişisel gelişim çalışmalarından farklı olarak, bilinç ve farkındalığı amaçlar ve bunun için de kendi yöntem ve araçlarını kullanır. Öğreti’nin önemli bir farkı, herhangi bir inanç ve kabullenmeye dayanmaması, tamamen kişisel doğrulama ve anlayışa bağlı olması ve mantığı ön planda tutan insanlara yönelik olmasıdır.

“Doğu’nun anlayışını ve Batı’nın bilgisini al ve ara”, felsefesiyle yola çıkan G.I. Gurdjieff, Doğu’daki seyahatleri sırasında öğrendiği geleneksel çalışmaları geliştirerek, Dördüncü Yol adı altında bir öğretiye dönüştürmüştür. Bu öğreti, 1915 yılında, Gurdjieff ile Moskova’da tanışan P.D. Ouspensky tarafından, sistematik bir öğreti olarak anlatılmıştır.

www.dorduncuyol.org

www.facebook.com/DorduncuYol

Katılmak isteyen dostlarımızın, önceden arayıp rezervasyon yaptırmalarını rica ederiz.